Aktualności LIFESTYLE sztuka

?Słoneczniki? i ?Mona Lisa? z plastiku po raz pierwszy w Polsce

Data publikacji: 2019-03-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: ?Słoneczniki? i ?Mona Lisa? z plastiku po raz pierwszy w Polsce
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

?Dziewczyna z perłą? Vermeera zachwyca paletą barw, którą Jane Perkins odwzorowała za pomocą plastikowych przedmiotów. Kolorowych guzików i korali używa nie tylko do wykonywania własnych interpretacji znanych obrazów, ale także do tworzenia autorskich kompozycji.

?Słoneczniki? i ?Mona Lisa? z plastiku po raz pierwszy w Polsce Sztuka, LIFESTYLE - ?Dziewczyna z perłą? Vermeera zachwyca paletą barw, którą Jane Perkins odwzorowała za pomocą plastikowych przedmiotów. Kolorowych guzików i korali używa nie tylko do wykonywania własnych interpretacji znanych obrazów, ale także do tworzenia autorskich kompozycji.

Efekty można podziwiać już we Wrocławiu. Prace brytyjskiej artystki w Polsce pokazywane są po raz pierwszy.

 

Nietypowe obrazy Jane Perkins od 2006 roku są prezentowane na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Hong Kongu, Singapurze, Londynie i Brukseli. Teraz dzieła z kolekcji ?Plastikowe Klasyki? po raz pierwszy przyjechały do Polski. Większość z nich jest współczesną interpretacją dzieł mistrzów takich jak Leonardo, van Gogh czy Vermeer. Jane Perkins tworzy je z plastikowych przedmiotów różnego rozmiaru, kształtu i koloru: zabawek, muszli, guzików, koralików, biżuterii itp. Materiały znajduje w sklepach, u przyjaciół i sąsiadów. To, co inni wyrzucają, dla niej jest prawdziwym skarbem.

 

Spiderman na ?Wielkiej fali w Kanagawie?

Wśród prac wystawionych we Wrocławiu są klasyczne, słynne obrazy w zupełnie nowych, nieszablonowych odsłonach. Wśród nich ?Słoneczniki? i ?Gwiaździsta noc?. – Organiczne kształty słoneczników doskonale nadają się do reinterpretacji za pomocą plastikowych dinozaurów i zwierząt. Van Gogh często nakładał grubą warstwę farby bezpośrednio z tuby na płótno, nadając obrazom efektu 3D. Jako re-maker używam znalezionych materiałów do odtworzenia tego efektu ? opisuje Jane Perkins. Z kolei na jej wersję ?Gwiaździstej nocy? złożyło się wiele małych obiektów umieszczonych blisko siebie, tak aby osiągnąć oczekiwany kolor i formę. – Mam nadzieję, że za pomocą wirujących zabawek i koralików udało mi się osiągnąć odpowiedni efekt ruchu ? dodaje artystka z Wielkiej Brytanii.

 

Sztuka Jane Perkins jest nieprzewidywalna i wesoła, jak określa ją sama artystka, której zależy na wywołaniu uśmiechu u odbiorców. Przyglądając się jej interpretacji obrazu ?Wielka fala w Kanagawie? dostrzega się rekina zjadającego mężczyznę, a także Spidermana i Hermionę Granger płynących razem łodzią rybacką. – Osobiście lubię sztukę z humorem lub elementem niespodzianki. Moja praca ma być przyjemna i dostępna ? wyjaśnia Brytyjka.

 

Wśród prac Jane Perkins są również jej w pełni autorskie obrazy, przedstawiające powszechnie znane postaci z przeszłości i przedstawicieli współczesnej popkultury. Przykładami są portrety Einsteina i brytyjskiej książęcej pary. – Książę William jest bardzo popularną postacią w Wielkiej Brytanii. Chciałam uchwycić radość z królewskiego ślubu. Poszukajcie dekoracji z amorkami w welonie Kate ? zachęca artystka.

 

Drewno i gorący klej

Jane Perkins zanim została artystką, była pielęgniarką. Później w pełni oddała się roli matki. Akademię Sztuk Pięknych (Wydział Tekstylny) w Somerset ukończyła w 2006 roku. Podczas studiów odkryła pasję do pracy z materiałami pochodzącymi z recyklingu. – Zaczęłam odwzorowywać portrety znanych osób, słynne dzieła sztuki, wykorzystując różnorodne odpady. W ten sposób podkreślam ich współczesny styl. Moje prace należy oglądać na dwa sposoby: z dystansu, aby odebrać sens obrazu i z bliska, aby zidentyfikować użyte materiały ? doradza. W procesie twórczym artystka używa twardej deski i pistoletu z gorącym klejem, który bardzo szybko stygnie i zasycha. Gdy skończy obraz i jest zadowolona z efektu, pokrywa wszystko warstwą kleju PVA.

 

Unikatowa wystawa 14 reprodukcji obrazów (oryginały są w prywatnych kolekcjach) Jane Perkins prezentowana jest w Magnolia Park we Wrocławiu od 2 do 18 marca w godzinach otwarcia tego największego centrum handlowo-rozywkowo-rekreacyjnego na Dolnym Śląsku. Wstęp jest bezpłatny.

 

https://www.magnoliapark.pl/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
?Słoneczniki? i ?Mona Lisa? z plastiku po raz pierwszy w Polsce Sztuka, LIFESTYLE - ?Dziewczyna z perłą? Vermeera zachwyca paletą barw, którą Jane Perkins odwzorowała za pomocą plastikowych przedmiotów. Kolorowych guzików i korali używa nie tylko do wykonywania własnych interpretacji znanych obrazów, ale także do tworzenia autorskich kompozycji.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #LIFESTYLE   #Sztuka