Aktualności Film LIFESTYLE

OPOWIEŚCI Z NARNII – Pełna kolekcja na DVD od 9 grudnia!

Data publikacji: 2020-12-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: OPOWIEŚCI Z NARNII – Pełna kolekcja na DVD od 9 grudnia!
Kategoria: Film, LIFESTYLE

Po raz pierwszy w jednym pakiecie DVD kolekcja trzech magicznych filmów, ekranizacji ponadczasowych powieści C.S. Lewisa.

OPOWIEŚCI Z NARNII - Pełna kolekcja na DVD od 9 grudnia! Film, LIFESTYLE - Po raz pierwszy w jednym pakiecie DVD kolekcja trzech magicznych filmów, ekranizacji ponadczasowych powieści C.S. Lewisa.

Wejdź do świata pełnego magii i niezwykłych sekretów z Łucją, Edmundem, Zuzanną oraz Piotrem. Dzięki fantastycznym stworzeniom, porywającym przygodom i niezwykłym efektom specjalnym ten kolekcjonerski zestaw trzech ?Opowieści z Narnii? oczaruje cię na wieczność! Pełna trylogia w nowej odsłonie zadebiutowała 9 grudnia na DVD!

Niezwykle popularna filmowa seria jest adaptacją trzech z siedmioczęściowego cyklu powieściowego autorstwa Clive?a Staplesa Lewisa (1898-1963), angielskiego pisarza, filozofa i wykładowcy literatury renesansowej na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. Książki o fantastycznej krainie Narnii powstały w latach 1950-56 i osiągnęły wielki sukces w Europie i USA. Weszły do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej, sprzedały się w ponad stu milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na pięćdziesiąt języków.
Filmy zrealizowane na podstawie trzech pierwszych tomów były hitami kinowymi w latach 2005-2010. W Polsce obejrzało je w kinach łącznie ponad 3 mln widzów. Ekranizacje wciąż cieszą się nieustającym zainteresowaniem fanów filmów familijnych, a szczególnie chętnie są oglądane w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Dwie pierwsze części sagi o produkcje Disneya, podczas gdy ostatnia ? trzecia część została wyprodukowana przez studio 20th Century Fox. Dopiero teraz, po licencyjnym zjednoczeniu wszystkich ekranizacji sagi o tajemniczym świecie Narnii, możliwym jest zaoferowanie konsumentom kompletnego pakietu trzech filmów na DVD.

Reżyserem pierwszych dwóch części trylogii jest Andrew Adamson, Nowozelandczyk,  współreżyser pierwszej i drugiej części ?Shreka?, który opracował adaptację powieści Lewisa. Brano pod uwagę i innych reżyserów: Johna Boormana (?Generał?, ?Excalibur?) i Roba Minkoffa (?Stuart Malutki 2?). Adamson, który poznał powieści Lewisa jako dziecko, mówił, że powrót do nich po latach był ciekawym i pouczającym doświadczeniem, pozwalającym zauważyć rzeczy, które wcześniej przeoczył. ?To klasyka w prawdziwym sensie tego słowa. Pamiętam, że przez okrągły rok, gdy rodzice czytali mi te książki, żyłem głównie w fantastycznym świecie Narnii. W dużej mierze ukształtował on moją wyobraźnię. Pewnie zabrzmi to tak, jakbym się przechwalał, ale ten film robię przede wszystkim dla siebie ? koniec końców, inaczej nie da się pracować. Można się tylko poddać własnemu instynktowi. Robię więc film, który jest oparty na moim wspomnieniu o tej książce, na tym, czym ta książka była dla mnie. Staram się też wejść głębiej w postaci. Ale oczywiście jestem przekonany, że to historia, która świetnie przemówi i do dzieci, i do dorosłych? ? tłumaczył swe zamiary Adamson. Sam Lewis miał nadzieję, że jego powieści będą ?książkami wielokrotnego użytku?. Liczne zastępy wielbicieli Narnii i kolejne wznowienia tych opowieści potwierdzają, że tak właśnie się stało.

 

OPOWIEŚCI Z NARNII ? O FILMOWEJ TRYLOGII.

LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA.

Film opowiada historię czwórki rodzeństwa ? Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra ? które odnajduje drogę do tajemniczej krainy Narnii zamieszkałej przez mityczne stworzenia i mówiące zwierzęta. Bramą do tego niezwykłego świata okazuje się stara szafa w wiejskim domu należącym do nieco dziwacznego Profesora. Narnia od stu lat znajduje się we władzy złego czaru, a jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. Dzieci pomagają prawowitemu władcy – Lwu Aslanowi ? pokonać Białą Czarownicę (Tilda Swinton), która zamieniła bajkową Narnię w kraj zła i wiecznej zimy.

Budżet jednej z najbardziej prestiżowych produkcji Disney?a  wyniósł ponad 150 milionów dolarów. Przygotowania do produkcji trwały dwa lata, zdjęcia ? 18 miesięcy. Kręcono je głównie w Nowej Zelandii, a także w Czechach i? w Polsce. 

To w Polsce powstała jedna z najbardziej dramatycznych scen z udziałem Białej Czarownicy. Zdjęcia miały być realizowane nad jeziorem Siemianówka, na północ od Puszczy Białowieskiej ? opowiada polska producenta z Ozumi Films, Marianna Rowińska. ? Jedynym warunkiem była pogoda: jezioro musiało zamarznąć. Gdyby tak się nie stało, zdjęcia w ogóle by odwołano. Na szczęście Siemianówka zamarzła. To były bardzo trudne zdjęcia, wymagające doskonałego przygotowania. Chodziło o jedną z kluczowych scen filmu, w której dzieci mogą albo biec naokoło jeziora, ukrywając się przed Białą Czarownicą, albo też zaryzykować i przedostać się jego środkiem, dzięki czemu mogłyby prędzej pospieszyć na ratunek bratu. W tym wypadku grozi im jednak schwytanie przez czarownicę. Mimo to, dzieci wybierają drugą możliwość i biegną przez gigantyczne, owalne, zamarznięte jezioro. Scena ta była kręcona przy użyciu bardzo skomplikowanego sprzętu. Kamery zainstalowano na śmigłowcach, skuterach śnieżnych, poduszkowcach i specjalnych platformach.

 

KSIĄŻE KASPIAN

Od przygód Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra Pevensie w Narnii minął już rok. Zgodnie z obietnicą Aslana, dzieci powracają tam, jednak w czasie ich nieobecności w Narnii minęło ponad 1000 lat i wiele się zmieniło. Magiczne stworzenia i mówiące zwierzęta stały się jedynie legendą, a rządy sprawuje okrutny uzurpator, Król Miraz. Narnijczycy kryją się przed bezwzględnymi wojskami. Prawdziwy król – tytułowy Książę Kaspian – siostrzeniec Miraza, zostaje zmuszony do ucieczki. Rodzeństwo musi pomóc mu w pokonaniu tyrana i zdobyciu tronu.

Prace nad scenariuszem drugiej części cyklu rozpoczęto jeszcze przed premierą ?Lwa, czarownicy i starej szafy?.  Reżyser i współscenarzysta Andrew Adamson zdecydował o ekranizacji powieści Lewisa w porządku publikacji, a nie chronologicznym. Główny powód był prosty:  obawiał  się, że jego młodzi aktorzy zbytnio się zestarzeją. Reżyser deklarował, że tym razem ton opowieści będzie zdecydowanie bardziej mroczny. Scenarzyści postanowili wprowadzić pewne zmiany w stosunku do literackiego oryginału. Dodali partie mówiące o tym, jak czuje się rodzeństwo po powrocie z baśniowego świata do szkoły. Postanowili też o wiele szybciej niż w powieści spleść losy dzieci i Kaspiana. A także obdarzyć bohaterów pewnym poczuciem winy za to, co wydarzyło się w Narnii podczas ich nieobecności. Jednym z kluczowych konsultantów był Douglas Gresham (syn żony autora i jej pierwszego męża, pisarza W.L. Greshama), który zarządza spuścizną po Lewisie, prowadząc C.S. Lewis Company. Podkreślał on wielką satysfakcję, nie tylko finansową, jaką przyniosła spadkobiercom pisarza współpraca z Adamsonem i resztą ekipy. Wspominał, że przez 20 lat nie sprzedawano praw do ekranizacji i nie działo się tak bez powodu. Poprzednie adaptacje uznano za ? pod wieloma względami ? rozczarowujące. Moje marzenie wreszcie się spełniło ? wspominał Gresham. ? ?Lew…? podbił w 2005 roku światowe kina. Skala sukcesu jednak mnie zaskoczyła, w dodatku film był naprawdę wierny duchowi i literze powieści.

 

PODRÓŻ WĘDROWCA DO ŚWITU

W tej części Edmund, Łucja i ich kuzyn Eustachy zostają wciągnięci w obraz przedstawiający okręt ?Wędrowiec do Świtu? i przenoszą się świata Narnii. Dołączają do króla Kaspiana i walecznej myszy o imieniu Ryczypisk ? czeka ich walka o uratowanie królestwa.  Będą musieli stawić czoło nie tylko wrogowi, ale i własnym słabościom i pokusom. Odwiedzą tajemnicze wyspy, spotkają się z magicznymi stworzeniami i dawnym przyjacielem, Lwem Aslanem. Film jest adaptacją trzeciej z siedmiu części ?Opowieści z Narnii?. Książki wydano po raz pierwszy w latach 1950-1956. Weszły do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej, sprzedały się w ponad stu milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na pięćdziesiąt języków. Dwa pierwsze filmy zrealizowane na podstawie poprzednich tomów były hitami kinowymi lat 2005 i 2008.

Film wyreżyserował Michael Apted, który ma na swoim koncie takie filmy jak ?Świat to za mało? czy ?Goryle we mgle? i ?Córkę górnika?. Główne role zagrali znani już widzom poprzednich części Georgie Henley, Skandar Keynes, Tilda Swinton i Ben Barnes. Na ekranie zobaczymy też Willa Poultera.

 

Choć najpopularniejszą częścią serii jest ?Lew, czarownica i stara szafa?, jej miłośnicy uważają, że ?Podróż Wędrowca do Świtu? to najlepszy tom. ?Zgadzam się. Ta część jest pełna magii i po prostu zachwyca?  ? mówi producent, Andrew Adamson.

Scenarzysta Stephen McFeely przyznaje, że najtrudniejsze było pokazanie tej magii : ?Każda z odwiedzanych przez bohaterów wysp jest niezwykła i przeżywają tam niesamowitą przygodę, ale chcieliśmy, żeby film był spójną całością, a nie pięcioma historyjkami. Trzeba było zachować tez ciągłość ? w końcu to trzecia część siedmiotomowej serii?.

 

?Scenariusz mnie wciągnął, ponieważ opowiada o dwóch wędrówkach ? tej dosłownej i tej, którą bohaterowie odbywają w głąb siebie. Pokonując magiczne przeszkody dorastają i dojrzewają. Uczą się jak nie ulegać pokusom, dowiadują się jacy są naprawdę. Uczą się tego w Narnii, a potem wracają do rzeczywistości i wcielają naukę w życie. To piękne i uniwersalne przesłanie.? ? mówi reżyser, Michael Apted.

 

DODATKI SPECJALNE

OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA (DVD) 

Wpadki narnijskie,
Ciekawostki o Narnii,
Komentarze ekipy, reżysera i młodych aktorów

OPOWIEŚCI Z NARNII: KSIĄŻE KASPIAN (DVD)  

Komentarz audio

OPOWIEŚCI Z NARNII: PODRÓŻ WĘDROWCA DO ŚWITU (DVD)       

Sceny niewykorzystane;
Komentarz audio

***

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:

facebook.com/MojeFilmyDVD/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
OPOWIEŚCI Z NARNII - Pełna kolekcja na DVD od 9 grudnia! Film, LIFESTYLE - Po raz pierwszy w jednym pakiecie DVD kolekcja trzech magicznych filmów, ekranizacji ponadczasowych powieści C.S. Lewisa.
Hashtagi: #Film #LIFESTYLE

hastagi na stronie:

#opowieści z narnii

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Hobby   #LIFESTYLE