Tytus Andronikus

Tytus Andronikus

Tytus Andronikus – jedna z pierwszych tragedii Williama Shakespeare’a w pięciu aktach powstała w latach 90. XVI wieku. Sztuka zaczyna się powrotem zwycięskiego wodza Tytusa

Tytus Andronikus – jedna z pierwszych tragedii Williama Shakespeare’a w pięciu aktach powstała w latach 90. XVI wieku. Sztuka zaczyna się powrotem zwycięskiego wodza Tytusa z wyprawy przeciw Barbarzyńcom.

Wiele poszlak wskazuje na to, że pierwszy akt sztuki napisany został nie przez Shakespeare’a, a przez George’a Peele’a, który mógł też napisać scenę, w której Lawinia używa Metamorfoz Owidiusza by wyjaśnić, że została zgwałcona. Nie jest to jednak pewne i wielu z tych, którym sztuka ta się podoba, uważa ze jest ona w całości dziełem Shakespeare’a.

Zgodnie z tradycją, Tytus musi w czasie Triumfu złożyć w ofierze jednego z jeńców. Wódz wybiera Alarbusa, najstarszego syna królowej Gotów, Tamory i głuchy na jej błagania składa ofiarę. Tymczasem Tamora zostaje wyniesiona do władzy przez cesarza Saturnina.

Jej dwaj synowie, Chiron i Demetriusz, dokonują zemsty na jedynej córce Tytusa, Lawinii. Obcinają jej ręce i język. Tytus traci rękę.

Rzymski wódz podrzyna gardła Demetriuszowi, Chironowi i kilku Gotom. Na przyjęciu w obecności Cesarza Saturninusa i cesarzowej Tamory, Tytus zabija swoją córkę Lawinię i Tamorę, ginie z rąk cesarza, a Lucjusz, syn Tytusa, zabija Saturninusa i zostaje nowym cesarzem Rzymu.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#tytus andronikus pdf #tytus andronikus szekspir #tytus andronikus streszczenie #szekspir współczesny pdf #tytus Andronikus ebook #tytus andronikus tekst #tytus andronikus cytaty