Symfoniczne menu Szalonych Dni Muzyki

Pora przygotować się na solidną dawkę symfonicznego grania. Najlepsze polskie orkiestry wystąpią podczas drugiej edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki, który 29 września rozpocznie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Tegoroczny La Folle Journ’e de Varsovie to nie tylko popisy największych współczesnych indywidualności muzyki poważnej! Oprócz solistów z najwyższej światowej półki, organizatorom udało się zaprosić najlepsze polskie orkiestry, na czele których staną prawdziwe gwiazdy batuty: Marc Minkowski, Aziz Shokhakimov, George Tchitchinadze, Antoni Wit, Jacek Kaspszyk i Kazuki Yamada.

Przez cztery dni festiwalu warszawską operę wypełnią swoim brzmieniem Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Równie ciekawie zapowiada się koncert docenionej na wielu międzynarodowych festiwalach amatorskiej orkiestry dętej z Nadarzyna z jej założycielem i kapelmistrzem – Mirosławem Chilmanowiczem.

Melomani już teraz powinni zacząć rezerwować bilety na koncerty, które odbędą się w Sali Zaratustra. Bo właśnie tam trwać będzie nieprzerwanie uczta serwowana przez skrzypków, wiolonczelistów, puzonistów i klarnecistów.

Smakowicie zapowiada już sam początek festiwalu – rozpocznie go mocne uderzenie połączonych sił trębaczy z OSP Nadarzyn i symfoników Sinfonii Varsovii, których w rytm muzyki Liszta, Straussa i Brahmsa poprowadzi Kazuki Yamada (29 września, godz 20.00).

Niemniejszych emocji można się spodziewać nazajutrz. Bo w piątek, 30 września, na czele Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej stanie gruziński maestro George Tchitchinadze (godz. 14.00). A kilka godzin później z utworami Mahlera zmierzy się – przez wielu uznawana za numer jeden w Polsce – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jacka Kaspszyka. Na deser – tort z wisienką, czyli Sinfonia Varsovia i pianista Luis Fernando P’rez (godz. 21.15).

Z weekendowego repertuaru obowiązkowo trzeba wybrać Brahmsa – najpierw Ă  la Marc Minkowski (1 października, godz. 20.30), później Ă  la Aziz Shokhakimov (2 października, godz. 14.45 i 16.00), by rozpłynąć się na wspólnym koncercie francuskiego pianisty Bertranda Chamayou i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita (2 października, godz. 18.45).

Więcej informacji o symfonicznym menu przygotowanym specjalnie na warszawską edycję znanego na całym świecie festiwalu La Folle Journ’e 2011 na stronie www.SzaloneDniMuzyki.pl.

http://www.pressoffice.pl/kultura,t810978757?more=1118769201

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Film   #LIFESTYLE