Wiadomości Branżowe

Kultura w natarciu

W ramach Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service — EVS), finansowanego przez program Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu” od 1 marca 2014 roku w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej goszczą dwie wolontariuszki z Hiszpanii: Raquel Insua Fernández i Iria Covelo Veiga. Myślę, że Wolontariat Europejski to doskonały pomysł i wspaniała okazja ku temu, by

W ramach Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service – EVS), finansowanego przez program Unii Europejskiej “Młodzież w działaniu” od 1 marca 2014 roku w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej goszczą dwie wolontariuszki z Hiszpanii: Raquel Insua FernĂĄndez i Iria Covelo Veiga.

Myślę, że Wolontariat Europejski to doskonały pomysł i wspaniała okazja ku temu, by zrobić coś pożytecznego, przy okazji rozwijając się osobiście. To także dobry sposób na nauczenie się nowych języków oraz poznanie nowych kultur i stylów życia – wyjaśnia Raquel Insua FernĂĄndez, która studiuje projektowanie wnętrz na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania im. Pabla Picassa w A CoruĂąie.

Często myślałam o wolontariacie i myślę, że teraz, gdy skończyłam studia, nadszedł właściwy czas na to, by zrealizować wcześniejsze plany. Pomaganie innym, współpraca przy tym, by świat stał się trochę lepszym miejscem, pozwalają dojrzeć i spojrzeć w inny sposób na rzeczywistość – €” dodaje Iria Covelo Veiga, która w ubiegłym roku ukończyła prawo na uniwersytecie w Santiago de Compostela.

Wolontariuszki będą uczestniczyć w realizacji projektów kulturalnych koordynowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną, zaangażują się w działalność na rzecz lokalnej społeczności, a także będą promować ideę wolontariatu jako cennego doświadczenia zawodowego.

Do najważniejszych celów projektu “Culture Onrush” należą: promowanie aktywności obywatelskiej młodzieży, rozwijanie poczucia solidarności i promowanie tolerancji, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów, przyczynianie się do poprawienia jakości systemów wspierających działania młodzieżowe i rozwoju potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie problematyki i działań młodzieżowych.

Dziewczyny przyjechały z dużym bagażem nie tylko w postaci walizek, ale też entuzjazmu i zapału do działania. Na razie poznają Toruń oraz naszą pracę “od kuchni”. W czasie trwającego siedem miesięcy pobytu będą nam pomagały w organizacji wydarzeń kulturalnych, jednocześnie promując program EVS wśród toruńskiej młodzieży, między innymi za pośrednictwem bloga i lokalnych mediów – informuje Mateusz Czyżniewski, koordynator projektu.

Projekt “Culture Onrush” umożliwi wolontariuszkom zdobycie kompetencji niezbędnych do bycia aktywnymi obywatelkami, takich jak umiejętność pracy w grupie, rozwiązywanie konfliktów, tolerancja i solidarność. Hiszpanki będą także miały szansę na rozwinięcie cennych umiejętności, które zwiększą ich szanse na zatrudnienie na rynku europejskim (m.in. znajomość języków obcych, kompetencje informatyczne).

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie
stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 – ‹… –  faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy