Wiadomości Branżowe

Bella Skyway Festival: najlepsza edycja wydarzenia

Jeden z najbardziej magicznych i unikalnych festiwali światła w Europie — Bella Skyway Festival — rozpocznie się w Toruniu już 17 września 2013 roku. Wszystkie instalacje świetlne, projekcje wielkoformatowe i mappingi 3D

Jeden z najbardziej magicznych i unikalnych festiwali światła w Europie – –  Bella Skyway Festival –   – €” rozpocznie się w Toruniu już 17 września 2013 roku. Wszystkie instalacje świetlne, projekcje wielkoformatowe i mappingi 3D będzie można oglądać codziennie od 17 do 21 września, od godziny 19.45 do północy.

Toruń przez kilka wrześniowych dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi będzie można dotknąć kosmosu. Już po raz piąty artyści sztuk wizualnych z całej Europy będą prezentować swoją wizję wszechświata na fasadach gotyckiej starówki.

Rynek Staromiejski ponownie stanie się centrum wydarzeń i gry świateł, które będą iluminowały piękną architekturę, pomalują miasto ruchomymi obrazami i do reszty zawładną publicznością –   – €” zapewnia MĂĄrio Jorge da Câmara de Melo Caeiro, kurator festiwalu.

Toruński festiwal jest unikalnym połączeniem sztuki światła i astronomii. Dodatkowo proponuje wszystko to, czego oczekuje dzisiejszy niezwykle wymagający widz – łączy sztukę z nauką i wciąga publiczność w bezpośrednią interakcję.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie lepsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby połączyć ze sobą różne dziedziny – sztukę, kulturę, naukę i edukację –   – €” podkreśla MĂĄrio Caeiro.

Bardzo ciekawie zapowiada się mapping 3D przygotowany przez grupę artystyczną tamtam –  z Torunia, który zostanie zaprezentowany na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego.

Czasami nie potrafimy przypomnieć sobie, że świat, w którym żyjemy, to nie tylko praca i obowiązki. Zużywamy naszą drogocenną energię życia na rzeczy nieistotne i nietrwałe. Wówczas pojawiają się tajemniczy, mroczni Obserwatorzy. Muszą nami mocno potrząsnąć, żebyśmy sobie przypomnieli, co jest naprawdę piękne –   – €” zapowiadają twórcy mappingu.

Podczas festiwalu nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Francuski artysta C’hel w ogrodzie Teatru “Baj Pomorski” przygotuje fantastyczną, poetycką prezentację. Będzie to bajkowy ogród zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Bohaterką opowieści jest wróżka, która kroczy w ciemnościach, otoczona wesołymi chochlikami.

Jestem przekonany, że również propozycja polskich artystów Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały będzie magicznym przeżyciem. Toruńscy twórcy zaprezentują 200 rzeźb wykonanych razem z dziećmi podczas warsztatów plastycznych. Światło, które dają zapalone świece, kreuje fantastyczną atmosferę –   – €” zapowiada MĂĄrio Caeiro.

Lampiony powstały na zajęciach w toruńskich szkołach oraz instytucjach kultury: Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Toruńskiej Agendzie Kulturalnej.

Inauguracja Bella Skyway Festival odbędzie się o godzinie 19.45 we wtorek, 17 września 2013 roku na Rynku Staromiejskim. Wszystkie projekcje będą prezentowane codziennie, od 17 do 21 września 2013 roku, w godzinach od 19.45 do północy. Wszystkie festiwalowe prezentacje są bezpłatne poza instalacją “Świetlne maski Bwindi” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (koszt biletu: 5 złotych, wstęp wolny dla dzieci do lat 12).

Program Bella Skyway Festival można znaleźć pod adresem –  www.bellaskyway.pl –  albo pobrać z biura prasowego.

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy