Wiadomości Branżowe

Scratch podbija świat

W sobotę, 17 maja po raz 6. na całym świecie obchodzony jest Dzień Scratcha. W Polsce z tej okazji organizowanych jest aż 16 różnych wydarzeń, co daje nam drugie miejsce w Europie. Popularność tego intuicyjnego języka programowania nad Wisłą wynika, w dużej mierze, z działań prowadzonych w polskich szkołach w ramach programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania.

Scratch narodził się w 2006 roku w MIT (Massachusetts Institute of Technology), jego pomysłodawcą i twórcą jest Mitch Resnick, edukator, programista i innowator. Scratch to bezpłatny,wizualny język programowania, a równocześnie platforma do dzielenia się własnymi projektami, umożliwiająca współpracę z innymi użytkownikami. Wystarczy mieć komputer, pobrać program (lub działać online), aby w dowolnym miejscu na świecie, za pomocą kolorowych puzzli, zaprogramować interaktywną animację, czy grę edukacyjną. Dzięki swojej dostępności i intuicyjności ten język programowania ma na świecie już ponad 3 miliony wiernych użytkowników. Został przetłumaczony na 45 języków narodowych i cały czas jest intensywnie rozwijany. Właśnie powstaje jego wersja na Android.

“Dzisiaj w szkole wszyscy bez wyjątku musimy się uczyć. Także nauczyciele. – powiedział w wywiadzie dla portalu edunews.pl Mitch Resnick – Jest to bardzo ważne, aby i oni eksperymentowali, odkrywali, próbowali nowego, nie bali się także porażek, jeśli coś nie wyjdzie. Dzięki temu uczniowie będą widzieli, że ich nauczyciel też stara się, poszukuje, a to zawsze działa motywująco. Potrzebujemy nowego podejścia do celów nauczania, ale najważniejsza zmiana musi się dokonać w głowach nauczycieli.”

17 maja, z okazji Światowego Dnia Scratcha, w ponad 50 krajach na całym świecie programiści gromadzą się na różnych, organizowanych lokalnie, wydarzeniach by podzielić się swoimi doświadczeniami i przez zabawę rozwijać kreatywność, uczyć się pracy zespołowej i rozwiązywania problemów. Również w Polsce odbędą się pikniki, spotkania i konkursy dla dzieci. Swoje “Dni Scratcha” organizuje aż 8 szkół podstawowych biorących udział w programie Mistrzowie Kodowania. Mapę i opisy wydarzeń można znaleźć na stronie www.day.scratch.mit.edu. Po więcej informacji na temat Mistrzów Kodowania zapraszamy na stronę www.mistrzowiekodowania.pl.

Źródło Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy