Aktualności LIFESTYLE sztuka

Sam konstruuje aparaty, a jego zdjęcia zachwycają. Zobacz wystawę

Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie ? patrząc na zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego trudno uwierzyć, że zostały wykonane samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich

Data publikacji: 2017-07-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sam konstruuje aparaty, a jego zdjęcia zachwycają. Zobacz wystawę
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie ? patrząc na zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego trudno uwierzyć, że zostały wykonane samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów.

Sam konstruuje aparaty, a jego zdjęcia zachwycają. Zobacz wystawę Sztuka, LIFESTYLE - Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie ? patrząc na zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego trudno uwierzyć, że zostały wykonane samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów.

Można je zobaczyć w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom. Wstęp wolny.

Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg ? po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.

– Fotografia otworkowa wykonywana jest bez szklanego obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, zrobiona na przykład w cienkiej blaszce. Światło przechodzi przez nią, a dzięki długim czasom naświetlania na materiale światłoczułym powstaje obraz ? tłumaczy Leszek Wyrzykowski. ? To niszowa technika i najpewniej taką pozostanie. Jednak warto się jej uczyć, ponieważ w przeciwieństwie do ?cyfrówek?, aparat nie podpowiada niczego, pobudza wyobraźnię, wymaga myślenia ?fotograficznego?, kadr budujesz w głowie, a potem ustawiasz aparat ? dodaje.

Fotograf realizuje cykl PPP (Praskie Podwórka Pinholem) ? robi zdjęcia warszawskiej Pragi, które w niewielkim stopniu zostały dotknięte przez wojnę i później zaniedbane w czasach PRL. Jego ulubionym tematem są również drzewa, ponieważ ? jak żartuje ? w przeciwieństwie do ludzi są cierpliwe i ?nie uciekają?. Lubi używać przeterminowanych kliszy ? w jego ocenie ich zadymienie, nierówne naświetlenie czy zabrudzenia podkreślają wyjątkowość fotografii otworkowej. Cierpliwie wyszukuje je na pchlich targach i portalach internetowych.

Leszek Wyrzykowski dwukrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie miał swoje wystawy indywidualne (?Praskie podwórka? w 2013 roku oraz ?Drzewo? w 2015 roku). Jego zdjęcia można było również zobaczyć między innymi na wystawach pokonkursowych ?Niebieska Flasza? organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz ?Światło? w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej w Częstochowie.

Od 4 lipca zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego pokazuje Galeria na Poziomie w Agorze Bytom. Zbiór obejmuje fotografie z kilku lat twórczości artysty. To kolejny raz, gdy galeria handlowa organizuje tego typu wydarzenie. W czerwcu klienci zobaczyli ?Fotografie psów odmian kilka?, czyli baśniowe zdjęcia czworonogów autorstwa Alicji Zmysłowskiej, a w maju ?Projekt 365?, czyli ujęcia dzieci młodej mamy Karoliny Wojaczek-Jergli.

 

Agora Bytom to multigaleria w centrum Bytomia. Na prawie 57 tys. mkw. mieści się 120 sklepów oraz punktów usługowych, klub fitness, centrum rozrywki, kino i sala widowiskowa. Tylko w ostatnim czasie swoje salony otworzyły tutaj: 50 Style, Fun Pizza, Niezły Kocioł, Cukiernia Adorato, a także stoiska: Teletorium czy Golden Rose. Właścicielem obiektu jest norweska spółka Borgestad ASA, a zarządzaniem galerią zajmuje się spółka Idea Property & Asset Management.

 

,,Fotografia otworkowa?

4 lipca ? 1 sierpnia 2017 r.

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom +3

Wstęp wolny ? zapraszamy!

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Sam konstruuje aparaty, a jego zdjęcia zachwycają. Zobacz wystawę Sztuka, LIFESTYLE - Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie ? patrząc na zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego trudno uwierzyć, że zostały wykonane samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy