Wiadomości Branżowe

Rezydencje Artystyczne: nabór na rok 2015

Zagraniczni twórcy mogą po raz kolejny wziąć udział w wyjątkowej inicjatywie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Podczas trwającego dwa tygodnie pobytu w naszym mieście, artyści będą mogli zrealizować własny projekt. Swoje propozycje na rok 2015 będą mogli zgłaszać do –  15 grudnia 2014 roku w serwisie internetowym TAK, w zakładce –  “Rezydencje Artystyczne”.

Program skierowany jest do profesjonalnych artystów spoza Polski, którzy chcieliby zrealizować swój projekt artystyczno-kulturalny w Toruniu. Celem Rezydencji Artystycznych jest stworzenie inspirujących warunków pracy, które umożliwią realizację wyjątkowych dzieł sztuki. Dzięki programowi artyści będą mogli także zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności.

W wyniku pierwszego naboru, który trwał w dniach 1 – 30 kwietnia 2014 roku, beneficjentką programu została norweska artystka Hanne Haukom. Artystka jest ceramikiem i malarką, ponadto należy do Stowarzyszenia Norweskich Artystów oraz międzynarodowej organizacji WAG (World Art Games). Jej prace brały udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Norwegii, Danii, Turcji, Chorwacji i Wielkiej Brytanii.

W czasie trwania rezydencji przygotowała wystawę ceramiki artystycznej wspólnie z toruńskim artystą Dariuszem Przewięźlikowskim, z którego pracowni ceramicznej korzystała w trakcie pobytu. Celem wystawy była konfrontacja dwóch postaw artystycznych. W swoich pracach nawiązała do tradycji norweskiego garncarstwa interpretowanego w sposób współczesny. Otwarcie wystawy nastąpiło 2 lipca 2014 roku o godzinie 15.30 w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego i towarzyszyło inauguracji VI Międzynarodowego Sympozjum Malarskiego pn. “Malownicza Barbarka”.

Naszą ofertę kierujemy do malarzy, grafików, rzeźbiarzy, performerów, tancerzy, muzyków, pisarzy, poetów i tłumaczy. W ramach projektu Toruńska Agenda Kulturalna zapewni zagranicznym twórcom zakwaterowanie i wyżywienie, pokryje koszty podróży do kwoty 500 zł oraz wesprze organizacyjne i promocyjne realizację pokazu lub wernisażu, który odbędzie się po zakończeniu projektu –   – €” informuje Maria Tuchowska, koordynatorka projektu.

Do wniosku artyści powinni dołączyć: opis projektu, który chcieliby zrealizować podczas rezydencji, artystyczne CV, portfolio, referencje, list motywacyjny, odnośnik do swojej strony internetowej. Więcej informacji na temat programu można znaleźć w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej, w zakładce –  “Rezydencje Artystyczne”. Organizatorem projektu jest Toruńska Agenda Kulturalna.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy