Aktualności Film LIFESTYLE

Powstańcy dzieciom ? wyjątkowy dialog międzypokoleniowy

Data publikacji: 2015-06-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Powstańcy dzieciom ? wyjątkowy dialog międzypokoleniowy
Kategoria: Film, LIFESTYLE

?Dziękujemy za wolność? ? przeczytali uczestnicy Powstania Warszawskiego na kartkach przygotowanych przez dzieci z 31 polskich szpitali. Teraz powstanie film edukacyjny, pokazujący ponadczasowe doświadczenia pokoleń oraz walkę o życie w dwóch kontekstach.

Powstańcy dzieciom ? wyjątkowy dialog międzypokoleniowy Film, LIFESTYLE - ?Dziękujemy za wolność? ? przeczytali uczestnicy Powstania Warszawskiego na kartkach przygotowanych przez dzieci z 31 polskich szpitali. Teraz powstanie film edukacyjny, pokazujący ponadczasowe doświadczenia pokoleń oraz walkę o życie w dwóch kontekstach.

Latem 2014 roku, z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, mali pacjenci z 31 oddziałów onkologicznych w ramach programu ?Kartka ze szpitala? wykonali 3600 kartek, które dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły do rąk bohaterów. Odzew na akcję przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do siedziby Fundacji Rosa z różnych stron Polski i świata zaczęły spływać podziękowania od Powstańców. Pomiędzy bohaterami walk i chorymi dziećmi wytworzyła się szczególna więź. By podtrzymać dialog międzypokoleniowy, Fundacja Rosa stworzyła projekt ?Powstańcy dzieciom – dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby nowotworowej?, który zyskał uznanie Muzeum Historii Polski.

W ramach inicjatywy, realizowanej pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie 45-minutowy film, przedstawiający walkę o życie w dwóch kontekstach ? wojny oraz zmagania się ze śmiertelną chorobą. Zostaną w nim skonfrontowane wspomnienia Powstańców oraz doświadczenia małych pacjentów oddziałów onkologicznych. Powstały materiał trafi do szkół, gdzie będzie miał na celu pokazanie, że doświadczenia pokoleń są ponadczasowe i uniwersalne.

– Podczas realizacji akcji ?Kartka dla Powstańca? zauważyliśmy, jak podobne są historie Powstańców i małych pacjentów. Ci pierwsi ? jako młodzi ludzie ? zostali zaskoczeni przez okrucieństwa wojny, musieli walczyć o swoje życie i niepodległość ojczyzny. Z kolei dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych w okresie, który powinien im się kojarzyć z beztroską i bezpieczeństwem, zmagają się ze śmiertelną chorobą. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę asocjację, a przy tym łączyć historie i pokolenia ? mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

Obecnie trwają nagrania wywiadów z dziećmi i Powstańcami. Bohaterowie walk sprzed ponad 70 lat opowiadają m.in. o swoim życiu przed wybuchem II wojny światowej, powstańczej codzienności i zdaniu na temat dzisiejszego patriotyzmu.

Premierę filmu zaplanowano na jesień 2015 roku. Dodatkowym elementem projektu jest seminarium o historii mówionej dla nauczycieli szkół przyszpitalnych, którzy będą mogli przekazać swoją wiedzę dalej.

Projekt zostanie zrealizowany i dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu ?Patriotyzm Jutra?.

Więcej informacji o projekcie: http://fundacjarosa.pl/bedzie-kontynuacja-kartki-powstanca/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Powstańcy dzieciom ? wyjątkowy dialog międzypokoleniowy Film, LIFESTYLE - ?Dziękujemy za wolność? ? przeczytali uczestnicy Powstania Warszawskiego na kartkach przygotowanych przez dzieci z 31 polskich szpitali. Teraz powstanie film edukacyjny, pokazujący ponadczasowe doświadczenia pokoleń oraz walkę o życie w dwóch kontekstach.
Hashtagi: #Film #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #Film   #LIFESTYLE