Aktualności LIFESTYLE Teatr

PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ

6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl ?Nieodkryty

Data publikacji: 2019-04-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ
Kategoria: Teatr, LIFESTYLE

6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl ?Nieodkryty Świat?.

PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ Teatr, LIFESTYLE - 6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl ?Nieodkryty Świat?.

2 kwietnia szereg obiektów na świecie, w tym Galeria Katowicka, podświetlą się na niebiesko na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu. Niewiele wiemy o tym, jak osoby ze spektrum autyzmu odbierają świat, z jaką siłą docierają do nich bodźce i informacje z otoczenia. Takie osoby spotykamy na ulicy, w parku czy szkole, jednak rzadko w centrum handlowym. To dla nich trudna, problematyczna przestrzeń. I właśnie ta przestrzeń stanie się już niebawem miejscem, gdzie będzie można ?dotknąć? świata autyzmu. 6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl ?Nieodkryty Świat?.

W 2018 roku Galeria Katowicka uruchomiła Pokój Wyciszenia, gdzie osoby ze spektrum autyzmu mogą odpocząć i na chwilę odciąć się od bodźców zewnętrznych. Również najemcy Centrum, pracownicy biura oraz ochrony zostali przeszkoleni pod kątem wsparcia osób ze spektrum. Te działania były pierwszym w historii centrum handlowego w Polsce krokiem do tego, by nieznana i pełna bodźców, problematyczna dla osób ze spektrum autyzmu przestrzeń galerii handlowej, stała się bardziej przyjazna. Teraz nadeszła pora na kontynuację działań.

Już 6 kwietnia o godz. 11:00 na Scenie w Galerii Katowickiej można będzie obejrzeć spektakl "Nieodkryty świat" w reżyserii Macieja Cierzniaka, przygotowany przez Teatr Rozrywki z Chorzowa. Jest to podróż do nieodkrytego, obcego ?przeciętnemu? człowiekowi, świata osób z spektrum autyzmu. Świata równie trudnego, co fascynującego. Będzie tu można zobaczyć codzienność, w której zwykłe, czasem błahe rzeczy urastają do wielkich problemów. To także świat ciekawy, niepowtarzalny, pełen pasji, z której zrodziło się wiele odkryć. Podróż do ?Nieodkrytego Świata? pozwoli widzom zrozumieć funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu, a przez to – zaakceptować.

– Spektakl skierowany jest do każdego. Rodzicom, nauczycielom i pedagogom pomoże lepiej zrozumieć dzieci i ich "trudne zachowania?. Rówieśników nauczy wsparcia i akceptacji dla kolegi czy koleżanki, zachowujących się czasem w sposób niezrozumiały dla otoczenia, zapobiegając tym samym agresji i piętnowaniu. Pokaże, że świat może być odbierany w różny sposób ? nie lepszy, nie gorszy, ale po prostu inny. Tak jak inny jest każdy z nas. Spektakl powstał w ramach kampanii Autyzm. Codzienność?Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj.- mówi Katarzyna Niemotko z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.- Scenariusz spektaklu powstał między innymi w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Chcieliśmy pokazać, jak może odbierać, postrzegać i przeżywać codzienne sytuacje taka osoba. W scenariuszu zostały też wykorzystane prawdziwe historie, opowiedziane nam przez rodziców dzieci ze spektrum ? dodaje Anita Wieloch, nauczyciel-konsultant z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

Spektakl wystawiony zostanie na Scenie w Galerii Katowickiej na poziomie +2 o godz. 11:00. Wstęp jest bezpłatny. Przed spektaklem odbędzie się krótka prelekcja na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu w przestrzeni publicznej.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ Teatr, LIFESTYLE - 6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl ?Nieodkryty Świat?.
Hashtagi: #Teatr #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy