Aktualności LIFESTYLE Teatr

?BEREK? ? najnowsza premiera Teatru Żydowskiego

Polska prapremiera sztuki ?Berek? w reż. Mai Kleczewskiej odbędzie się 7 grudnia 2019 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w

Data publikacji: 2019-11-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: ?BEREK? ? najnowsza premiera Teatru Żydowskiego
Kategoria: Teatr, LIFESTYLE

Polska prapremiera sztuki ?Berek? w reż. Mai Kleczewskiej odbędzie się 7 grudnia 2019 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

?BEREK? ? najnowsza premiera Teatru Żydowskiego Teatr, LIFESTYLE - Polska prapremiera sztuki ?Berek? w reż. Mai Kleczewskiej odbędzie się 7 grudnia 2019 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

Polska prapremiera sztuki ?Berek? w reż. Mai Kleczewskiej, laureatki Srebrnego Lwa La Biennale di Venezia, według scenariusza Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej, w przestrzeni zaprojektowanej przez Zbigniewa Liberę, jednego z najważniejszych polskich artystów, odbędzie się 7 grudnia 2019 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.  

Na przestrzeni burzliwej historii, Żydzi angażowali się w polski ruch niepodległościowy.  Wielu z nich brało udział w powstaniach narodowych, płacąc krwią za wolną Polskę. Jednym z żydowskich bohaterów był Berek Joselewicz, który podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 zorganizował zwartą formację zbrojną tworzoną przez Żydów. Joselewicz stał się symbolem zaangażowania Żydów w niepodległość Polski. 

Twórców spektaklu ?Berek?, Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego, interesuje bohaterska postawa Berka Joselewicza oraz innych polsko-żydowskich bohaterów walczących w Legionach Polskich, Kampanii Wrześniowej, w Powstaniu Warszawskim za swoją polską ojczyznę. Twórcy, korzystając z materiałów dokumentalnych, tworzą panoramę zbrojnej walki Żydów o wolność Polski na przestrzeni wieków. 

Do galeryjnej przestrzeni ?Berka? zaprojektowanej przez Zbigniewa Liberę można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Spektakl otwarty jest dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, jak długo trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć. Podział na scenę i widownię nie istnieje. 

?Naszym zamysłem było, aby widz indywidualnie poddał się wpływom aktorów, nowych mediów i muzyki współczesnej. Widzowie i aktorzy tworzą nowe ciało społeczne, nowy synkretyzm, nowy świat? ? mówi Maja Kleczewska, reżyserka spektaklu. 

?Berek? to już czwarta, po ?Dybuku?, ?Golemie? i ?Malowanym ptaku?, premiera Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. 

Grudniowe spektakle: 7 grudnia, godz. 19.00 i 20.30 (spektakle premierowe), 
8 grudnia godz. 18.00 i 19.30, 10 grudnia godz. 19 i 20.30, 11 grudnia godz. 19 i 20.30 oraz 12 grudnia godz. 19 i 20.30. 

Twórcy:

Scenariusz: ŁUKASZ CHOTKOWSKI/ MAJA KLECZEWSKA

Dramaturgia: ŁUKASZ CHOTKOWSKI

Reżyseria: MAJA KLECZEWSKA

Scenografia: ZBIGNIEW LIBERA

Choreografia: KAYA KOŁODZIEJCZYK

Kostiumy: KONRAD PAROL

Muzyka: CEZARY DUCHNOWSKI

Montaż materiałów filmowych: PRZEMYSŁAW CHRUŚCIELEWSKI

Przygotowanie wokalne: TERESA WROŃSKA

Produkcja: MICHALINA ŻEMŁA

Inspicjentka: BEATA SZARADOWSKA

Obsada: 

MARCIN BŁASZAK; EWA DĄBROWSKA, JOANNA PRZYBYŁOWSKA, HENRYK RAJFER, RAFAŁ RUTOWICZ, WANDA SIEMASZKO, PIOTR SIERECKI, BARBARA SZELIGA, GOŁDA TENCER, JERZY WALCZAK, MAREK WĘGLARSKI

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
?BEREK? ? najnowsza premiera Teatru Żydowskiego Teatr, LIFESTYLE - Polska prapremiera sztuki ?Berek? w reż. Mai Kleczewskiej odbędzie się 7 grudnia 2019 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.
Hashtagi: #Teatr #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy