Odległa Afryka na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego
Toruń jest niezwykły, pełen magicznych miejsc, które warto zobaczyć. Niewątpliwie jednym z nich jest dziedziniec Ratusza Staromiejskiego. W tym roku próbę zmierzenia się z tą wyjątkową przestrzenią podejmuje uznany włoski artysta, Richi Ferrero. Artysta pokaże w Toruniu – “Świetlne maski Bwindi” – (sponsor instalacji: Bank Millennium) – spektakl, który odniósł wielki sukces podczas Luminale, jednego z największych świetlnych show na świecie. W tym symbolicznym miejscu Torunia rozpoczynamy wędrówkę w poszukiwaniu kolejnych niemożliwych krajobrazów i niesamowitych światów.
Kościół – św. Ducha: monumentalny cykl ruchomych obrazów
Gdy wybierzesz się na wieczorny spacer w kierunku Collegium Maximum, po drodze koniecznie zatrzymaj się w miejscu, które stanowi nieodłączny element każdej edycji festiwalu, a mianowicie przy – Kościele św. Ducha. W tym roku tą zabytkową fasadą zawładną artyści z Węgier, ulubieńcy publiczności (sponsor mappingu 3D: TZMO SA, marka Bella).
Mapowanie Collegium Maximum
Począwszy od drugiej edycji festiwalu, Collegium Maximum stało się kolejnym nieodłącznym punktem programu. W tym roku na fasadzie budynku czeska grupa Macula zaprezentuje interaktywną wizję technologicznego rzemiosła. – Tytuł prezentacji to “KhĂ´ra”, czyli odgłos filozofii. (Sponsor mappingu 3D: Energizer).
Magia: odrobina dziecięcej wyobraźni
Francuski artysta C’hel podczas Bella Skyway Festival pojawi się ze swoim projektem – “Czerwona Czarodziejka”. Jako lokalizację Francuz wybrał romantyczny ogród Teatru “Baj Pomorski”. Będzie to bajkowy ogród zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Jestem przekonany, że propozycja polskich artystów Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały również będzie magicznym przeżyciem. Toruńscy twórcy zaprezentują – 200 rzeźb wykonanych przez dzieci – i młodzież podczas warsztatów plastycznych (sponsor instalacji: EDF Toruń, partner instalacji: GiOPTD).
Drzewo niedające cienia
Kolejna instalacja, tym razem włoskiego artysty Alessandro Lupi – zatytułowana “Albero”, to cicha i intymna kompozycja, zawierająca w sobie elementy pociętego i wysuszonego drzewa umiejscowionego w ciemnej przestrzeni.
Nu-sacrum z Estonii
Niezwykła “Katedra” – zostanie stworzona na ruinach dawnego kościoła św. Mikołaja przez estońskiego artystę Raoula Kurvitza. Będzie to ogromna projekcja ukazująca drewniane ramy okienne, światło, świece i dźwięk. Publiczność będzie miała wrażenie, że znajduje się w jakimś szczególnym, wręcz sakralnym świecie (sponsor instalacji: Miasto Toruń).
Polski kontyngent
Podczas Bella Skyway Festival, za sprawą pochodzącego z Wrocławia Bogumiła Palewicza, podświetlony zostanie Pałac Dąmbskich na ulicy Żeglarskiej.
Tytuł spektaklu to “Pop Opera”. Palewicz przedstawia kompilację najbardziej popularnych uwertur z różnych oper. Publiczność na pewno nie będzie miała problemu z – rozpoznaniem tych popularnych dźwięków (sponsor projekcji: Miasto Toruń).
Michał Kardas z Torunia – jest kolejnym artystą ukazującym kosmopolityczną wyobraźnię. W swoich pracach porusza tematy filozoficzne, wręcz egzystencjalne, łącząc je z problemami życia codziennego.
Interesująca jest również prezentacja artystów z Torunia – Katarzyny Malejki i Joachima Sługockiego. Artyści precyzyjnie wybrali miejsce swojej prezentacji – będzie to – Plac Rapackiego wraz ze swoją imponującą zielenią. Kolorowe linie i moduły tworzą minimalistyczną instalację.
Kalejdoskop świateł
Bella Skyway Festival to sztuka świateł i trójwymiarowego mapowania fasad budynków. Mam nadzieję, że zarówno widowiskowe iluminacje, jak i te dyskretne, intelektualne, będą okazją do estetycznych przeżyć w trakcie wędrówki po Starym Mieście. Krótki przewodnik po festiwalu chciałbym zakończyć słowami Wisławy Szymborskiej:
Kiedy wypowiadam słowo Przyszłość,
pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.Kiedy wymawiam słowo Cisza,
niszczę ją.Kiedy wymawiam słowo Nic,
stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.
Być może sztuka świateł otwiera nasze umysły i tworzy przyszłość, w której będziemy stawali się większymi niż jesteśmy teraz.
Mårio Jorge da Câmara de Melo Caeiro
kurator Bella Skyway Festival
Zobacz – “Pytanie na śniadanie” – na antenie TVP2 z udziałem kuratora Bella Skyway Festival.