Wiadomości Branżowe

“Koncert Wolności”

“Sztywny Pal Azji”, “Haydamaky” i “Armia” wystąpią podczas wyjątkowego koncertu, który rozpocznie się o godzinie 19.00 w środę, 4 czerwca 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Pod hasłem “25 lat wolności – Toruń 4.06 – 1989 – 2014” w Toruniu odbędzie się wiele interesujących wydarzeń, m.in. otwarcie wystawy “25-lecie przemian demokratycznych” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, akcja artystyczna Galerii Rusz “W jak wolność”, pokaz animacji “Ludzie wolności” na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego.

Koncert rozpocznie o godzinie 19.00 występ zespołu “Sztywny Pal Azji”, gwiazdy polskiej sceny muzycznej przełomu lat 80. i 90. Grupa została założona w 1986 roku przez gitarzystę Jarosława Kisińskiego, Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Pierwszy sukces muzycy odnieśli na Festiwalu w Jarocinie w 1986 roku. Rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu “Europa i Azja”. Zespół jest znany z takich utworów, jak “Nie zmienię świata”, “Póki młodość w “nas, czy uznawany za jeden z najważniejszych utworów lat 80. “Wieża radości, Wieża samotności”.

Podczas toruńskiego koncertu wystąpi także jedna z największych gwiazd ukraińskiej sceny muzycznej – zespół “Haydamaky”. Artyści grają muzykę na pograniczu reggae, rocka i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. W Polsce współpracowali m.in. z “Voo Voo”, Krzysztofem “Grabażem” Grabowskim i Kamilem Bednarkiem. Zespół aktywnie wspierał kijowski Euromajdan.

Występ czołowego zespołu sceny niezależnej lat 80., jednej w najpopularniejszych formacji rockowych początku lat 90. – zespołu “Armia” – będzie najmocniejszym punktem toruńskiego koncertu. Zespół istnieje nieprzerwanie od niemal trzydziestu lat. Dziesięć albumów studyjnych wydanych dotychczas przez muzyków zdobyło uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i recenzentów, a niektóre z nich zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Twórczość zespołu wyróżniają poetyckie teksty lidera – Tomasza Budzyńskiego, odwołujące się do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante Alighieri, Samuel Beckett, Franz Kafka. Muzycy wykorzystują nietypowe dla współczesnego rocka instrumenty m.in. fortepian, flet, wiolonczelę, skrzypce oraz instrumenty etniczne.

Toruński koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP Bydgoszcz.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy