Aktualności Hobby LIFESTYLE

Szybkie przepisy na wyborne infuzje prosto z Muzeum Polskiej Wódki

Przygotowanie domowych nalewek na bazie Polskich Wódek może zająć miesiące, a nawet lata. Jednak dzięki infuzowaniu, czyli aromatyzowaniu Polskiej Wódki, można w krótkim czasie uzyskać zaskakujący efekt. O infuzjach opowiadają barmani Muzeum Polskiej Wódki z Koneser Bar

Data publikacji: 2020-04-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Szybkie przepisy na wyborne infuzje prosto z Muzeum Polskiej Wódki
Kategoria: Hobby, LIFESTYLE

Przygotowanie domowych nalewek na bazie Polskich Wódek może zająć miesiące, a nawet lata. Jednak dzięki infuzowaniu, czyli aromatyzowaniu Polskiej Wódki, można w krótkim czasie uzyskać zaskakujący efekt. O infuzjach opowiadają barmani Muzeum Polskiej Wódki z Koneser Bar 3/4.

Szybkie przepisy na wyborne infuzje prosto z Muzeum Polskiej Wódki Hobby, LIFESTYLE - Przygotowanie domowych nalewek na bazie Polskich Wódek może zająć miesiące, a nawet lata. Jednak dzięki infuzowaniu, czyli aromatyzowaniu Polskiej Wódki, można w krótkim czasie uzyskać zaskakujący efekt. O infuzjach opowiadają barmani Muzeum Polskiej Wódki z Koneser Bar 3/4.

Przygotowanie domowych nalewek na bazie Polskich Wódek może zająć kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Znamy jednak lepszy sposób na to, aby szybko móc delektować się rasowym trunkiem o smaku ulubionych owoców czy ziół. Dzięki infuzowaniu, czyli aromatyzowaniu Polskiej Wódki, można w krótkim czasie uzyskać zaskakujący efekt. Tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z infuzjami z pomocą przychodzą barmani Muzeum Polskiej Wódki z Koneser Bar 3/4.

Szczypta historii

Nalewki przygotowywano już w starożytności ? na bazie miodu pitnego lub wina. Z czasem do przygotowywania nalewek zaczęto używać spirytusu i wódki.  Obecnie przyjęło się, że domowe nalewki, czyli inaczej infuzje, to alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub całego ziela sporządzane przez zalanie składników alkoholem i ewentualne ich dosładzanie. To właśnie alkohol ma za zadanie wydobyć oraz utrwalić pożądany smak i aromat napoju.

Moda na domowe nalewki w Polsce wywodzi się z połączenia różnych tradycji sięgających średniowiecza. Zapis o produkcji polskich destylatów pojawia się już w XVI wieku, w dziele Stefana Falimirza ?O ziołach i o mocy ich? w rozdziale ?O paleniu wódek z ziół?. Zielnik Falimirza stał się pierwszą popularną encyklopedią lekarsko-przyrodniczą, a samodzielne wytwarzanie domowych nalewek w gospodarstwach szybko stało się tradycją kultywowaną przez kolejne pokolenia. Staropolski obyczaj wytwarzania domowych nalewek przetrwał mimo wojen i zakrętów historii.  Swój rozkwit miał szansę przeżyć w XVIII wieku, wraz z upowszechnieniem gorzelnictwa w Polsce. Na polskich stołach zagościły przeróżne domowe nalewki, jak np. anyżówka, kminówka, ajerówka, wódki gdańskie czy wódka z pigwy, piołunowa, goździkowa, biała ratafia i wiele wiele innych. Część z nich pito ze względu na niezwykły smak, inne traktowano jak medykamenty, a nalewkowe receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Obecnie tworzenie domowych nalewek to także pasja i sposób na pobudzenie kreatywności zarówno amatorów, jak i zawodowych barmanów. A co za tym idzie ? doskonały pomysł na wzbogacenie świątecznego stołu i zaskoczenie biesiadników oryginalnym trunkiem własnego autorstwa.

Kluczem jest jakość

Gwarantem sukcesu podczas nalewkowych eksperymentów są produkty najwyższej jakości.  Ta zasada tyczy się zarówno źródła aromatu (owoce, zioła itp.), jak i alkoholu. Barmani Koneser Baru ? z Muzeum Polskiej Wódki polecają, by starannie wybierać owoce i przyprawy oraz używać trunków  spełniających kryteria chronionego oznaczenia Polska Wódka. Bynajmniej nie tylko po to, by ukłonić się polskiej tradycji i kulturze. Jakość Polskiej Wódki jest unikatowa w skali świata. Warto pamiętać, że aby trunek mógł być oznaczony Chronionym Oznaczeniem Geograficznym ?Polska Wódka? musi być produkowany z ziemniaka lub jednego z pięciu polskich zbóż ? żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia lub pszenżyta. Dodatkowo, uprawa surowców oraz cały proces produkcji wódki muszą być prowadzona na terenie naszego kraju.

?W Koneser Barze ?, do przygotowywania aromatyzowanych alkoholi wykorzystujemy Polską Wódkę nie tylko dlatego, że bar znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Polskiej Wódki ? które w nowoczesny sposób przedstawia historię tego narodowego trunku ? ale także dlatego, że w praktyce przekonaliśmy się, że jej smak ? inny w zależności od surowca, z którego powstała ? uzupełnia, podkreśla, ale nie dominuje przygotowywanych przez nas nalewek i infuzji. To pozwala nam w pełni wykorzystać potencjał tzw. wsadu, który odpowiada za nowy aromat wódki. Dla barmana to idealne pole do popisu i eksperymentowania? ? tłumaczy Aleksander Małys z Koneser Baru ?.

 

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Obecnie infuzja zyskuje nowy wymiar  i umożliwia stworzenie aromatyzowanej wódki w zaledwie kilka dni lub tygodni. Ważne, by nie przegapić momentu, w którym napar uzyska satysfakcjonującą intensywność smaku i barwy i w odpowiednim momencie przerwać proces. Dlatego ważny jest nadzór i przerwanie infuzji w odpowiednim momencie poprzez odcedzenie napoju. Warto poświecić procesowi nieco uwagi ? aromatyzowany alkohol może odmienić smak i postrzeganie wielu klasycznych koktajli! Dodatkowo, przygotowanie aromatyzowanej wódki to nie lada przyjemność, a potem powód do dumy.

?Nasze infuzowanie to taka tradycja w nowoczesnym wydaniu. To, co lubię w aromatyzowaniu trunków najbardziej, to możliwość niemal nieskończonego eksperymentowania, łączenia różnych zapachów i smaków ? creme de la creme zawodu barmana.  Co więcej ? koktajl z użyciem infuzowanego składnika zyskuje zaskakujący, oryginalny i niepodrabialny charakter? ? mówi Aleksander Małys z Baru ? w Muzeum Polskiej Wódki.

Najtrudniejszą rzeczą w infuzowaniu alkoholi jest dobór składników tak, aby osiągnąć pożądany zapach i smak. Jeśli wiemy jak i w jakich proporcjach je łączyć ? cała reszta powinna przebiec bez nieprzyjemnych niespodzianek. Warto eksperymentować, szukać ulubionych połączeń, niemniej na początek warto zdać się na sprawdzone przepisy. Muzeum Polskiej Wódki przychodzi z pomocą i poleca przetestowane receptury na wyborne domowe nalewki ? na bazie Polskiej Wódki oczywiście.

Infuzje ? zestaw dla początkujących, czyli o czym warto pamiętać i co przyda się do przygotowania aromatyzowanej wódki w domu?

dobrej jakości produkty (owoce koniecznie bez pestek);
duży słoik z wieczkiem (może być zakręcany lub zamykany na zatrzask);
chłodne, a zarazem ciemne miejsce (nie lodówka);
sitko, gaza i ew. filtr do kawy do odcedzenia naparu;
szklana butelka do przechowywania gotowego napoju (dla pewności niezmiennego smaku, trzymajcie butelkę w lodówce).

Wyborne przepisy od Muzeum Polskiej Wódki:

 

ANANAS I CZERWONE PAPRYCZKI CHILI

 

Sporo czasu poświęciliśmy na doskonalenie tego przepisu. Doszliśmy do wniosku, że kandyzowane krążki ananasa sprawdzają się w tej nalewce najlepiej. Cukier z kandyzowanych owoców rozpuszcza się w wódce i przyjemnie łagodzi pikantny smak papryczki. Osoby, dla których moc papryczki będzie zbyt intensywne, mogą zastąpić papryczki Bird?s Eye łagodniejszą odmianą chili. Świeże papryczki chili nadają najbogatszy smak ? świeży i intensywnie pikantny. Alternatywnie można użyć także papryczek suszonych.

 

SKŁADNIKI

3 litry wódki Wyborowa Żytnia

36 suszonych krążków kandyzowanego ananasa

12 świeżych papryczek chili Bird?s Eye (przekrojonych na pół)

 

PRZYGOTOWANIE

Umieść krążki kandyzowanego ananasa na dnie słoja.

Umyj i dokładnie osusz świeże papryczki chili.

Przekrój papryczki na pół (staraj się nie dotykać wnętrza papryczki, ponieważ jest ono naprawdę BARDZO pikantne!).

Włóż je do słoja.

Odmierz odpowiednią ilość wódki i zalej nią składniki nalewki.

 

OKRES LEŻAKOWANIA

3-10 dni. Aby uzyskać pełną moc nalewki, należy sprawdzać nalewkę i mieszać delikatnie jej składniki co 3 dni, ponieważ moc papryczki chili może być różna w zależności od jej rozmiaru i odmiany.

Nie należy trzymać ananasa i papryczek w zalewie dłużej niż 3 tyg.

Najłatwiej wyjąć je łyżką durszlakową.

 

PODANIE

Doskonała nalewka na imprezę. Odmierz odpowiednią ilość nalewki i wlej ją do shakera. Mieszaj szybko i intensywnie z dużą ilością lodu. Wylej do kieliszka do szotów.

 

 

?

POLSKIE LEMONCELLO

 

Naszą inspiracją były: włoskie Lemoncello i polska babka cytrynowa. W Polsce ciasta cieszą się ogromną popularnością, a Polacy od wieków z pasją przygotowują swoje wypieki. Nasze Lemoncello łączy słodycz wanilii ze świeżym i intensywnym smakiem cytryny. Smakuje świetnie podane z lodem lub dobrze schłodzone. Aby podkreślić wszechstronny charakter cytryny, użyliśmy zarówno soku jak i skórki

z cytryny.

 

SKŁADNIKI

3 litry wódki Wyborowa Pszeniczna

Skórka z 12 cytryn

Skórka z 12 pomarańczy

600 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny

450 ml syropu cukrowego z wanilią* lub 9 łyżeczek barmańskich (50 ml) cukru waniliowego.

 

PRZYGOTOWANIE

Umyj dokładnie i osusz pomarańcze i cytryny.

Obierz owoce obieraczką i umieść ich skórkę na dnie słoja.

Wyciśnij sok z cytryn i wlej go do słoja. Więcej soku można uzyskać z cytryny, która nie była przechowywana w lodówce.

Dodaj wódkę i wymieszaj składniki.

Dodaj cukier waniliowy lub syrop i zamieszaj intensywnie aż cukier się rozpuści.

               

OKRES LEŻAKOWANIA

10-14 dni. Odstaw na 10 dni. Mieszaj i próbuj. Sprawdzaj codziennie, do uzyskania optymalnego smaku.

 

PODANIE

Doskonała, odświeżająca nalewka na lato.

Wlej nalewkę do shakera do koktajli. Dodaj dużą ilość lodu, wstrząśnij i nalej do kieliszków do szotów lub do szklanek do whisky wypełnionych lodem. Udekoruj pomarańczą.

 

?

WYBOROWA WIŚNIÓWKA

 

Wiśnie obecne są w Polsce od stuleci, stanowiąc tak popularny składnik alkoholi, że dały nazwę wódce o wiśniowym smaku. Wiśniówka to tradycyjna wódka z Polski. W przypadku braku mrożonych lub świeżych wiśni, przepis ten można zmodyfikować, dodając suszonych wiśni i słodszych wiśni z puszki.

 

SKŁADNIKI

3 litry wódki Wyborowa Ziemniaczana

2 kg wiśni (mrożonych lub świeżych)

750 ml syropu cukrowego z wanilią lub 16 miarek barmańskich (50 ml) cukru waniliowego

8 małych (3 cm) kawałków kory cynamonu

2 łyżeczki barmańskie mielonej gałki muszkatołowej

 

PRZYGOTOWANIE

Umyj dokładnie świeże wiśnie, wykorzystując w tym celu sitko.

Wsyp wiśnie na dno słoja.

Dodaj cukier, cynamon i gałkę muszkatołową.

Zakryj szczelnie i odstaw na 3 dni (jest to tradycyjna metoda fermentacji, w wyniku której smak wódki nabiera intensywności).

Wymieszaj delikatnie składniki.

Dodaj wódkę i wymieszaj delikatnie.

               

OKRES LEŻAKOWANIA

5-7 dni. Po dodaniu wódki pozostaw nalewkę na okres 5-7 dni. Po upływie 5 dni sprawdzaj ją codziennie. Jeżeli nalewka jest zbyt słodka, dodaj więcej wódki.

 

PODANIE

Nalewkę można podawać w temperaturze pokojowej, z kostkami lodu lub po zmieszaniu z dużą ilością lodu w shakerze. Podajemy w kieliszkach do szotów.

Po zlaniu nalewki pozostałe wiśnie nasączone wódką można wykorzystać jako dodatek do deserów. Smakują doskonale w połączeniu z jogurtem, lodami i świeżo ubitą śmietaną.

 

 

W czerwcu 2018 r., na terenie zabytkowego Centrum Praskiego Koneser, otwarto

Muzeum Polskiej Wódki – wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, które od 2018 przybliża historię narodowego trunku, który dzięki swoim bogatym dziejom i wspaniałej jakości został wpisany na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych. W atrakcyjny, nowoczesny i interaktywny sposób prezentowana jest zwiedzającym historia Polskiej Wódki, proces jej powstawania, a także surowce. Wycieczka po Muzeum to również szansa na poznanie różnic w walorach smakowych poszczególnych rodzajów Polskiej Wódki, w specjalnej przestrzeni edukacyjnej Vodka Academy Bar. Na zwiedzających Muzeum Gości w pięciu galeriach czekają wyjątkowe ekspozycje, projekcje filmowe, unikatowe eksponaty historycznych butelek, a także wiele informacji i ciekawostek związanych z wpływem Polskiej Wódki na kształtowanie się polskiej kultury i tradycji oraz jej międzynarodową renomę.

Więcej o Muzeum i Polskiej Wódce na stronie: www.muzeumpolskiejwodki.pl

Polub nas na Facebooku: www.facebook.com/MuzeumPolskiejWodki

 

Koneser Bar ? to wyjątkowe miejsce ukryte w budynku Muzeum Polskiej Wódki. Przestrzeń unikalna, gdzie każda osoba rządna spróbować czegoś nowego i oryginalnego, ale jednak bliskiego tradycji odnajdzie swój smak. Bar oferuje koktajle klasyczne oraz autorskie ? stworzone przez doświadczonych barmanów Baru, a także zaskakujące smakiem domowe nalewki. Zespół Koneser Bar ? zawsze chętnie doradza, jak najlepiej cieszyć się smakiem, jak dobrze połączyć składniki w przepysznym koktajlu. Więcej o Koneser Bar ? na stronie: www.koneserbar.pl

 

 

Definicja Polskiej Wódki precyzuje, że może być ona wytworzona jedynie z tradycyjnych polskich zbóż (żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto) lub ziemniaków, a wszystkie etapy jej wytwarzania muszą odbywać się
na terenie Polski.

Poza definicją tym, co wyróżnia Polską Wódkę, na tle innych tego typu trunków, jest droga od surowca z pola upraw do alkoholu dostępnego na sklepowych półkach. Produkcja przebiega w gorzelni, zakładzie rektyfikacji
i produkcji wódek, gdzie nad całym procesem czuwa człowiek.

O zgodności alkoholu z definicją informuje umieszczony na butelce napis Polska Wódka / Polish Vodka. Warto również wiedzieć, że Polska Wódka jest Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, dlatego wódki stosujące
to oznaczenie, to gwarancja unikatowego charakteru oraz wielowiekowej tradycji związanej z polskimi ziemiami, jak również wysokiej jakości produktu.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Szybkie przepisy na wyborne infuzje prosto z Muzeum Polskiej Wódki Hobby, LIFESTYLE - Przygotowanie domowych nalewek na bazie Polskich Wódek może zająć miesiące, a nawet lata. Jednak dzięki infuzowaniu, czyli aromatyzowaniu Polskiej Wódki, można w krótkim czasie uzyskać zaskakujący efekt. O infuzjach opowiadają barmani Muzeum Polskiej Wódki z Koneser Bar 3/4.
Hashtagi: #Hobby #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy