Aktualności LIFESTYLE sztuka

Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej wystawie

Data publikacji: 2019-10-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej wystawie
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej takiej wystawie.

Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej wystawie Sztuka, LIFESTYLE - Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej takiej wystawie.

Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej takiej wystawie. Hannes Beckmann, absolwent Bauhausu, najsłynniejszej szkoły artystyczno-rzemieślniczej w historii, to zarazem jeden najbardziej rozpoznawalnych twórców op-artu. Podobnie jak Tadasuke Kuwayama, którego koncentryczne realizacje są jednymi z najbardziej pożądanych obrazów. Grupę światowej sławy twórców uzupełniają Victor Vasarely i Wojciech Fangor oraz kilkudziesięciu krajowych przedstawicieli awangardy. Wszystkie prace będzie można zobaczyć można na wystawie Klasycy Awangardy po 1945 roku do 10 października.

Efekty optyczne były punktem wyjścia zarówno dla malarstwa, jak i fotografii Hannesa Beckmanna. Na przełomie lat 20. i 30. studiował w słynnej szkole artystyczno-rzemieślniczej Bauhaus, następnie kształcił się w zakresie fotografii w Wiedniu. Po dojściu nazistów do władzy Beckmann wraz z żoną ? dziedziczką fortuny ? zamieszkali w Nowym Jorku. Do najbardziej znanych dzieł artysty z okresu amerykańskiego należą akrylowe obrazy w stylu op-artu. Mimo to dzisiaj Beckmann znany jest nie tylko jako malarz, lecz również jako fotograf. Był współtwórcą kolekcji i kuratorem działu fotografii w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W swojej pracy fotograficznej eksperymentował z solaryzacją, kontrolowanym prześwietleniem i silnymi kontrastami. Efekty optyczne były kluczowe również dla malarstwa Beckmanna. Na wystawie Klasycy Awangardy po 1945 roku pojawi się jego praca ?Icon? z 1968 roku.

Z kolei Tadasuke Kuwayama, znany szerzej jako Tadasky, dorastał w miejscowości Nagoya w Japonii. Jego ojciec przez lata pracował jako budowniczy świątyń Shinto, co zaważyło zarówno na twórczości malarza, jak i sposobie postrzegania sztuki. Do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy przyjechał w 1961 roku. Od lat 60. Tadasky rozwijał swój własny, indywidualny język artystyczny w obrębie rodzącego się nurtu sztuki optycznej. W 1965 roku jego prace zostały zaprezentowane podczas słynnej ekspozycji The Responsive Eye w MoMA. Nowojorska instytucja zakupiła do swojej stałej kolekcji dwa płótna Japończyka i od tego momentu jego kariera potoczyła się w zaskakująco szybkim tempie. Prace Tadasky?ego zaczęły być jednym z najbardziej pożądanych obiektów artystycznych. Dziś jego koncentryczne, pulsujące wielobarwnymi liniami koła znajdują się w najważniejszych instytucjach kultury na świecie. W DESA Unicum zobaczyć będzie można jego pracę ?Nr C-112? z 1965 roku. 

 

Niezwykle ciekawą twórczość prezentuje również Lidia Masterkova. Należała do jednych z najbardziej bezkompromisowych artystów tworzących po wschodniej stronie Żelaznej Kurtyny. Artystka walczyła w Związku Radzieckim o wolność wypowiedzi artystycznej, opowiadając się całkowicie po stronie abstrakcji. Rozwijając swoją fascynację abstrakcjonizmem ekspresyjnym, malarską materią i efektami barwno-fakturalnymi, zaczęła pod koniec lat 60. tworzyć asamblaże wykorzystujące fragmenty tkanin takich jak koronki czy żakardy i brokaty pochodzące z opuszczonych cerkwi. Po tym, gdy w pierwszej połowie lat 70. artystka zaangażowała się w ruch kultury niezależnej, wystawiając w prywatnych mieszkaniach oraz w przestrzeniach otwartych (jak w rozgromionej przez policję wystawie na terenie lasu miejskiego Bielajewo w Moskwie w 1974 roku), artystka wraz z synem wyemigrowała do Francji. Jej prace reprodukowane są we wszystkich międzynarodowych opracowaniach na temat awangardowej sztuki rosyjskiej i znajdują się w kolekcjach m.in. nowojorskiej MoMA i Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. W DESA Unicum zobaczyć można jej dzieło ?Motyw paryski?.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 80 prac. 10 października zostaną zlicytowane. 

Pełna lista artystów: Hannes Beckmann, Tadasuke Kuwayama, Victor Vasarely, Koji Kamoji, Lidia Masterkova, Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Richard Anuszkiewicz, Jan Dobkowski, Aleksandra Jachtoma, Stanisław Fijałkowski, Julian Stańczak, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Alfred Lenica, Jan Lebenstein, Aleksander Kobzdej, Rajmund Ziemski, Tadeusz Brzozowski, Erna Rosenstein, Jan Tarasin, Tadeusz Dominik, Jan Berdyszak, Adam Marczyński, Jerzy Kałucki, Ewa Partum, Andrzej Gieraga, Leon Tarasewicz, Jacek Sienicki, Hilary Krzysztofiak, Włodzimierz Pawlak, Jacek Sempoliński, Andrzej S. Kowalski, Józef Szajna, Tadeusz Baranowski, Marian Bogusz, Kajetan Sosnowski, Tomasz Jaśkiewicz, Oscar Rabin, Teresa Rudowicz, Marian Warzecha, Leszek Nowosielski, Aleksander Roszkowski, Tadeusz Łapiński, Zdzisław Stanek, Jerzy Panek, Henryk Musiałowicz, Danuta Leszczyńska-Kluza, Janina Kraupe, Józef Czapski, Judyta Sobel, Józef Hałas, Edward Dwurnik.

Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 1-10 października 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 10 października 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/auctions/584/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-10-pazdziernika-2019-godz-19?limit=30&sort=catalog_number&page=1

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej wystawie Sztuka, LIFESTYLE - Światowe sławy op-artu oraz polscy klasycy awangardy na pierwszej takiej wystawie.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #LIFESTYLE