Wiadomości Branżowe

Śpiewająco w Nowy Rok 2015

Kolarz Michał Kwiatkowski i aktor Piotr Głowacki odsłonią swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd 2015 r.

Nazwiska laureatów zostały ogłoszone podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia 2015 r. w Dworze Artusa. Jak co roku podczas noworocznej gali prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył też tradycyjnie dwa medale Thorunium osobom zasłużonym dla toruńskiej kultury. W tym roku wyróżnienia otrzymali młoda toruńska wokalistka –  Agata Rożankowska –  i socjolog, autor poczytnych książek z tej dziedziny prof. –  Tomasz Szlendak.

Podczas noworocznego wystąpienia prezydent zapowiedział kontynuację polityki kulturalnej miasta, wsparcie dla dotychczas odbywających się imprez i wydarzeń cyklicznych. Przypomniał, że miejskie instytucje kultury organizują rocznie około 1400 wydarzeń kulturalnych, w których bierze udział ponad 700 tys. uczestników, natomiast organizacje pozarządowe, wspierane finansowo przez samorząd Torunia, projekty z udziałem kolejnych 200 tys. uczestników. Zapowiedział także m.in. wprowadzenie, w miejsce jednego, trzech konkursów wieloletnich na organizację strategicznych wydarzeń kulturalnych, rozbudowę Kulturalnej Sceny Letniej, powrót do Festiwalu Teatrów Ulicznych, poszerzenie formuły Festiwalu Sztuki Faktu o Toruńską Scenę Dokumentu, a także przekształcenie w formułę festiwalu Dni Grzegorza Ciechowskiego. Zapowiedział też pojawienie się w kalendarzu kulturalnym Torunia nowych wydarzeń: Festiwalu AfterCamerimage czy Festiwalu Wizje. –  W nadchodzącym roku miasto będzie zabiegać o utworzenie w Toruniu osiedlowych ośrodków integracji społecznej z funkcją lokalnych miejsc animacji kultury, a także – m.in. w związku z planowanym na czerwiec otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika – stworzenie w Toruniu tematycznych szlaków kulturowych.

Uczestniczymy w wydarzeniu w jakimś sensie historycznym –   – €” –  mówił podczas koncertu prezydent Torunia Michał Zaleski. –  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to ostatni koncert noworoczny toruńskich symfoników grany pod dachem Dworu Artusa, a więc także ostatnia Prezydencka Gala Noworoczna w tym miejscu. Za rok – a zrobimy w Toruniu wszystko, aby tak się stało! – spotkamy się już na Jordankach: w nowej sali koncertowej Torunia! Mam nadzieję, że nikogo z Państwa na tym oczekiwanym wydarzeniu nie zabraknie.

W części muzycznej wieczoru zabrzmiały najpiękniejsze arie z oper i operetek Kalmana, Verdiego, Offenbacha czy Lehara w wykonaniu małżeństwa – sopranistki –  Eweliny Szybilskiej –  i tenora –  Łukasza Gaja. Gościem specjalnym koncertu był –  Zbigniew Wodecki, który zagrał na skrzypcach i trąbce, a także zaśpiewał w Toruniu swoje najsłynniejsze przeboje, m.in. “Zacznij od Bacha” i “Oczarowanie”, góralską kolędę “Oj, maluśki, maluśki” czy “My Way” – utwór najbardziej znany z wykonania Franka Sinatry. Bawił też publiczność opowieściami i anegdotami. Artystom towarzyszyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna, a koncert poprowadzili dyrygent –  Sławomir Chrzanowski –  i –  Urszula Guźlecka. W przerwie tradycyjnie wzniesiono noworoczny toast, a w finale koncertu nie zabrakło Marsza Radetzkiego i deszczu barwnego konfetti.

Laureaci Piernikowej Alei Gwiazd

Michał Kwiatkowski –   – €” w 2014 roku, podczas mistrzostw świata w hiszpańskiej Ponferradzie, został mistrzem świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Został tym samym pierwszym polskim zawodowym mistrzem świata w kolarstwie. Drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Omega Pharma-Quick Step z roku 2013; mistrz Europy i świata w kategorii juniorów. Medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze. Olimpijczyk z Londynu (2012). Za osiągnięcia sportowe, jako zawodnik TKK Pacific, był stypendystą Prezydenta Miasta Torunia w trzech kolejnych latach: w 2007, 2008 i 2009 roku.11 października 2014 r. uhonorowany medalem “Thorunium” za szczególne zasługi dla naszego Miasta.

Piotr Głowacki –   – €” urodzony w 1980 r. w Toruniu aktor filmowy i teatralny, absolwent krakowskiej PWST. W latach 2006 – 2008 aktor Teatru Rozmaitości. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (w 2006 i 2012 roku), w 2013 r. wraz z Katarzyną Maciąg otrzymał nagrodę w kategorii “Najlepsza gra aktorska w kinie niezależnym” na Festiwalu Filmowym “Drzwi” w Gliwicach za film “Ścinki”. Zagrał jedną z głównych ról w filmie “Dziewczyna z szafy”, który wygrał najważniejszy konkurs “Tofifestu” – On Air. Za tę rolę otrzymał też nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Znany z ról filmowych: “80 milionów” reż. Waldemar Krzystek, “Długi weekend” reż. Robert Gliński, “Oda do radości” reż. Jan Komasa, “Dom zły” reż. Wojciech Smarzowski, “Sala samobójców” reż. Jan Komasa, “W ciemności” reż. Agnieszka Holland czy ostatnio w bijącym rekordy popularności filmie “Bogowie”, opowiadającym o życiu Zbigniewa Religi.

Laureaci medalu Thorunium

Agata Rożankowska –   – €” z urodzenia torunianka, aktualnie studentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest zzwyciężczynią przeglądu “Śpiewajmy Poezję”, który od 40 lat odbywa się w Olsztynie. Ma też na koncie Grand Prix przeglądu “Al Legro. Tribute to Szpilman”, zwycięstwo w Ogólnopolskim Festiwal Piosenki Literackiej “W żółtych płomieniach liści” i w telewizyjnej “Szansie na sukces” oraz trzecią nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Tomasz Szlendak –   – €” profesor nadzwyczajny w Instytucie Socjologii UMK. Rozpięty między socjologią, psychologią, antropologią i ekonomią. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się śledzeniem trendów. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika “Polityka” w ramach pierwszej edycji akcji “Zostańcie z nami”. Pisze i komentuje dla czasopism popularnonaukowych i gazet (m.in. Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy Extra, Polityka). Uhonorowany Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy