Wiadomości Branżowe

Gotowy dach z fabryki? Szybko, tanio, wygodnie!

Jak powstała idea przemysłowego wykonywania konstrukcji ciesielskich? Globalnym cywilizacyjnym procesem, jaki zachodzi na całym świecie jest zmniejszanie się zakresu produktów wykonywanych rzemieślniczo przez zastępowanie ich produktami przemysłowymi. Ta ewolucja zachodzi również w budownictwie. Na przykład zanikającym zjawiskiem jest powszechne przed laty wykonywanie pustaków na budowie. Dziś są one

Jak powstała idea przemysłowego wykonywania konstrukcji ciesielskich? Globalnym cywilizacyjnym procesem, jaki zachodzi na całym świecie jest zmniejszanie się zakresu produktów wykonywanych rzemieślniczo przez zastępowanie ich produktami przemysłowymi. Ta ewolucja zachodzi również w budownictwie. Na przykład zanikającym zjawiskiem jest powszechne przed laty wykonywanie pustaków na budowie. Dziś są one wyrobem przemysłowym przywożonym z fabryki. Ta ewolucja nie omija również więźbę dachową.

Płytka kolczasta – łącznik prefabrykowanych konstrukcji drewnianych
Aby móc wykonywać więźby w fabryce potrzebne są specjalistyczne technologie. Najbardziej popularna z nich opiera się na zastosowaniu płytki kolczastej. Jest to blacha z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po ich wtłoczeniu w zetknięte ze sobą elementy tarcicy, powstaje stabilne połączenie o bardzo dużej wytrzymałości. Takie sprasowanie wykonuje się na specjalistycznych stanowiskach przy sile nacisku kilkudziesięciu ton. Nie jest możliwe wbijanie płytek kolczastych młotkiem. –  Tak wyprodukowana więźba na dom składa się z elementów – wiązarów. Ich komplet jest dostarczony w ustalonym terminie na budowę i tutaj szybko montowane w całość. Trwa to zwykle 1-2 dni.

Zalety przemysłowego wykonywania więźby
Przemysłowe wykonywanie więźby, podobnie jak innych komponentów budynku np. okien czy drzwi ma szereg zalet:

1. Więźba jest produkowana w oparciu o bardzo dokładny projekt
Każdy element, każde połączenie w konstrukcji nie zostawia się uznaniu mniej lub więcej profesjonalnemu cieśli ale opiera się na bardzo precyzyjnej dokumentacji warsztatowej. Może być ona automatycznie przesłana w formie plików do sterowania maszyn.

2. Właściwy materiał – suszona i klasyfikowana tarcica
Tak jak wszyscy producenci przemysłowi, wytwórcy więźby opierają się na stałych sprawdzonych dostawcach surowca. Jest to, zgodnie z polskimi normami tarcica, które była wysuszona, najlepiej termicznie (komorowo). Musi być ona poddana klasyfikacji pod względem wytrzymałościowym i, w oparciu o wynik badania, zaliczona do jednej z klas “C” (zwykle “C-24).

3. Odpowiedzialność za produkt. Gwarancja z fabryki
W przeciwieństwie do powszechnego zlecania wykonywania więźby cieślom jest tu jasno określone, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne wady. Wynika to z faktu, że projektantem, tartakiem, dostawcą okuć oraz cieślą jest jedna i ta sama firma. Nie występuje więc powszechne przerzucanie odpowiedzialności z jednej osoby na drugą.

4. Kompleksowa dostawa. Inwestor nie musi się o nic martwić
Producent wiązarów zapewnia wszystkie elementy potrzebne do wykonania więźby. Inwestor nie musi załatwiać drewna, jego transportu, jeździć do hurtowni po okucia czy impregnat. Nie ma problemu z nadmiarem drewna, które zostaje po wykonaniu więźby.

5. Z góry znany dokładny koszt
Ponieważ dostawa więźby obejmuje wszystkie elementy, ostateczny jej koszt nie jest lepszym czy gorszym szacunkiem przyszłych kosztów (tarcica, transport, łączniki, impregnacja, montaż) lecz jest z góry znany.

6. Eliminacja ryzyka kradzieży tarcicy z placu budowy
Ponieważ gotowa więźba jest dostarczana na plac budowy i od razu montowana, eliminuje się ryzyko kradzieży drewna z placu budowy.

7. Szybki montaż
Montaż więźby z gotowych elementów trwa z reguły 1-2 dni. Wystarczy krótki okres dobrej pogody. Taką więźbę, która zwykle stanowi też konstrukcję stropową można bez problemów montować w czasie mrozów.

8. Przemysłowe wykonane elementy gwarantują równe połacie dachowe
Elementy gotowej więźby wykonuje się w oparciu o precyzyjną dokumentację warsztatową i na specjalistycznych maszynach. Dzięki temu mają one bardzo dokładne wymiary, przez co tworzą idealnie równe połacie dachowe.

W takich krajach jak Francja, Dania czy Wielka Brytania wykonywanie drewnianej konstrukcji dachu ręcznymi narzędziami na placu budowy niemal już nie występuje. Więźba, podobnie jak okna czy drzwi przyjeżdża z fabryki i jest szybko montowana na budynku. W Polsce można zauważyć podobny trend. Świadomi korzyści inwestorzy coraz częściej stawiają na nowoczesne, sprawdzone technologie a tradycyjne ciesielstwo odchodzi powoli do lamusa.


dostarczył infoWire.pl

Źródło MiTek Industries Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy